قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

مبارزه با کووید 19 در جریان سخت ترین تحریم‌ها علیه ایران در لنست منتشر شد/ ویروس‌ها تبعیض قائل نمی‌شوند، انسان‌ها نیز نباید مورد تبعیض قرار گیرند

دکتر امیرحسین تکیان معاون پژوهشی مرکز تحقیقات عدالت در سلامت با کمک همکاران خود، مقاله‌ای با عنوان «مبارزه با کووید 19 در جریان سخت ترین تحریم‌ها علیه ایران» را در لنست منتشر کرد.

باتوجه به تداوم شیوع کووید 19 در بسیاری از کشورها، پیامد ناشی از تحریم‌ها، موانع بسیاری را برای نظام سلامت کشورمان در مقابله با این بیماری ایجاد کرده است. ازاین‌رو جامعه دانشگاهی، در کنار سایر وظایف خود، دست‌به‌کار شده تا فعالان سلامت و سیاست را در جامعه جهانی نسبت به پیامدهای تحریم‌ها هشیار کنند.
دکتر تکیان درخصوص این نوشتار که در ژورنال لنست، یکی از معتبرترین نشریات پزشکی جهان، 27 اسفند 1398 منتشر شد توضیح داد و گفت: دنیا‌گیری بیماری کووید 19  پیامدهای شدیدی در کشورمان ایجاد کرده است. شواهد موجود نشان می‌دهد تحریم‌های ناجوانمردانه که به‌صورت یک‌طرفه از سوی ایالات‌متحده امریکا از ماه می 2019(اردیبهشت 1397) علیه کشورمان آغازشده، نظام سلامت را نیز تحت تأثیر منفی خود قرار داده است.
وی بابیان اینکه کووید 19 در بسیاری از کشورهای جهان، بار بسیار قابل‌توجهی را ایجاد کرده که شاید در دهه‌های اخیر بی‌سابقه بوده است، افزود: شیوع این بیماری باعث شده، کمبود بعضی داروها و تجهیزات پزشکی در کشورمان بیشتر خودنمایی کند. باوجود تلاش همکاران فداکارمان در نظام  سلامت، به‌ویژه در خط مقدم مراکز درمانی در کنترل و کاهش عوارض همه‌گیری ویروس کرونا بسیار مؤثر بوده است، اما ایران به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه، بار مضاعفی را تحمل می‌کند و بسیاری از همکاران درمان و مراقبت، به همراه مردم عزیزمان در این مسیر دشوار و طاقت‌فرسا جان‌باخته‌اند.
وی افزود: به‌رغم آن‌که گفته می‌شود؛ تحریم‌ها، دارو و تجهیزات پزشکی را دربر نمی‌گیرد؛ اما در اثر دشواری‌های پرشمار در هرگونه تبادلات مالی و تجاری با عمده کشورهای دنیا، برخی داروهای اساسی، تجهیزات پزشکی و مواد حفاظتی مورداستفاده پرسنل خط مقدم درمان به‌اندازه کافی در دسترس نیست و جان این عزیزان را با خطر مواجه کرده است.
دانشیار و رییس گروه سلامت جهانی و سیاست‌گذاری دانشکده بهداشت بابیان اینکه وظیفه ما دانشگاهیان است به‌عنوان فعال نظام سلامت، ندای این مظلومیت را به گوش جهانیان برسانیم، افزود: تحریم‌ها باید برداشته شود و ایران از طریق مبادلات بین‌المللی و آزاد شدن منابع مالی خود بتواند دارو و تجهیزات موردنیاز را برای مبارزه با اپیدمی بیماری کووید 19 که به‌شدت کشورمان را تحت تأثیر قرار داده تأمین کند.

برای مشاهده متن کامل مقاله  اینجا کلیک نمایید.

درباره ی herc-tums

مطلب پیشنهادی

کرونا ویروس: چرا همین الان برای کاهش خطر کرونا باید دست به کار شویم؟

سیاستمداران، رهبران جوامع و کسب و کارها: چه باید بکنید و در چه زمانی؟ با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *